Leading Manufacturer of industrial filter elements, stainless steel filter elements biratnagar nepal, ss basket filter element neemrana, magnetic filter unit india, coolant filters for industrial and magnetic filter in ahmedabad from Faridabad.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Multigrade Sand Filter |
| Flow Rate | 3000 m^3/hr |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Vessel Height | 800 mm |
| Vessel Diameter | 200 mm |
| Element Type | Cartridge |
| Media Quantity | 150 kg |
| Usage/Application | oil |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
We introduce our self as We Are Manufactures Industrial Filter & Machine Filters.
Oil Filters & RRR Filters, ELC 50 & 100 Filters.
Compressor Filters All Types & Filter Bag Manufactures.
Air Filter, Hydraulic Oil Filter & Lube Oil Filters.
Magnetic Filter & SS Housing with Filter As Per Your Requirements.
Puneet Filtration Faridabad India
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Water Filter |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Micron Rating | 1 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Application | Gas, Process Fluid, Hydraulic Oil, Compressed Air, Lubrication, Chemicals, Dust Collection, Water |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 200 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Ceramic Industry, Food Production, Pharmaceutical Industry, Chemical Industry, Paper Industry, Oil Industry, Sewage Treatment |
| Gauss Value | 1800 Gauss |
| No Of Magnetic Bars | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
| In | india |
Minimum order quantity: 1 Piece
Magnetic Filters SS 304 Housing Height 200 Od 150 mm Magnetic Rod 150 mm Fitting Flange 1”
Fully ss 304
Ready Our Stock
Puneet Filtration
₹ 2150 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Filter Medium Material | Activated Carbon |
| I Deal In | New Only |
| Size | 440 MM |
| Height Mm | 440 |
| Diameter | 3-4 inch |
| Weight | 2 KG |
| Structure | Metal |
| Color | White |
| Usage/Application | Coolant |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 1000 liters/min |
| Prong Diameter | 100 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Paper Industry, Sewage Treatment, Food Production, Ceramic Industry, Oil Industry, Pharmaceutical Industry, Chemical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | OIL FILTERS |
| Brand | Fleetguard |
| Filter Type | Suction Filters |
| Filter Medium Material | Activated Carbon |
| Used for filtration purpose | DG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 51-250 litres/min |
| Capacity | 10 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18990 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Voltage | 220 |
| Automation Grade | Manual |
| Material | SS 304 |
| Filter Type | Coolant Filtration |
| Power | PUNEET FILTER |
| Weight | 12 |
| Flow | 300 LPM |
| Phase | 3 PHASE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Voltage | 220 |
| Automation Grade | Manual |
| Material | ss 304 |
| Filter Type | Coolant Filtration System |
| Power | Puneet Coolant Filtration System |
| Weight | 20 |
| Flow | 300 LPM |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 51-250 litres/min |
| Capacity | 5 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 100 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Oil Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 751-1000 litres/min |
| Capacity | 25 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 501-750 litres/min |
| Capacity | 10 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Pharmaceutical Industry, Chemical Industry, Oil Industry, Food Production, Ceramic Industry, Sewage Treatment, Paper Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Capacity | 10 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
| Applications | Pharmaceutical Industry, Ceramic Industry, Chemical Industry, Paper Industry, Food Production, Sewage Treatment, Oil Industry |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Food Production, Sewage Treatment, Ceramic Industry, Oil Industry, Pharmaceutical Industry, Paper Industry, Chemical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Voltage | 220 |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS 304 |
| Filter Type | COOLANT FILTER |
| Power | PUNEET FILTER |
| Weight | 10 LKG |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Head Shape | YES |
| Usage/Application | OIL FILTERS |
| Brand | FLEETGURAD |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Filter Medium Material | Activated Carbon |
| Used for filtration purpose | DG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Filter Type | Cartridge Filter |
| Flow Rate | 3000 m^3/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Vessel Height | 800 mm |
| Vessel Diameter | 600 mm |
| Media Quantity | 150 kg |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 35 Ton/Hour |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17501 / Piece Get Latest Price
| Type | Inline Filter |
| Connection Size | 4 Inch |
| Magnet Strength | 15000 Gauss |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Application | Chocolate, Dairy, Chemical, Coolant, Oil |
| Filter Capacity(Litre/min) | 200 LPM |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry, Food Production, Sewage Treatment, Ceramic Industry, Oil Industry, Paper Industry, Pharmaceutical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Voltage | 220 |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS 304 |
| Filter Type | Coolant Filtration |
| Power | PUNEET Coolant Filtration |
| Weight | 20 |
| Flow | 300 |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Material | Air Filter |
| Usage/Application | Air Filter For Dg & Compressor |
| Diameter | 200 |
| Brand | Fleetguard |
| Steel Grade | Ss 304 |
| Weight | 4 kg |
| Color | White & Yellow |
| 400 | 4 kg |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India