Leading Manufacturer of replacement taisei kogyo hydraulic oil filter element, air blower filters meerut, hydraulic filter element, hydraulic pressure filter element, loader air filter in howrah west bengal and blower air filter & loader filter in mohali from Faridabad.
₹ 1220 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Working Pressure | 210 bar |
| Material | PVDF |
| Element Type | Cartridge |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 80 mm |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Application | Earthmoving Equip, Press Machine, Turbine Lube System, Hydraulic Power Pack, Injection Moulding, Industrial Press |
| Brand | Parker |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 1344 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Coalescing Filter |
| Application | Compressor, Blower |
| Filter Media | Paper |
| Frame Material | SS (Stainless) |
| Flow Rate (m³/hr) | 3500 m³/hr |
| Seal Type | Radial Seal |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Working Pressure | 16 bar |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 100 mm |
| End Connection | Threaded |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Max Temperature | 120 C |
| Brand | Rexroth |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Working Pressure | 210 bar |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 80 mm |
| End Connection | Flanged |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Max Temperature | 100 C |
| Application | Press Machine, Injection Moulding, Industrial Press, Turbine Lube System |
| Brand | Parker |
₹ 1098 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Air Compressor Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTERS |
| Filtration Grade | Hepa Filter |
| Efficiency | 99 |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Shape | ROUND |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 960 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Shape | ALL SHAPE |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 688 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 1088 / Piece Get Latest Price
| Filtration Medium Material | Paper |
| Filter Type | Air Compressor Filter |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTERS |
| Filtration Grade | Pre Filter |
| Efficiency | 99 |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1290 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Air Compressor Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Pre Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Shape | ROUND |
| Is It Reusable | Reusable |
| Flow Rate | 300 LPM |
| Thickness | 30 |
| Warranty | 1 YEAR |
| Weight | 4 KG |
| Diameter | 200 |
| Max Operating Temperature | 300 |
| Power | PUNEET FILTRATION |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Air Compressor Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Pre Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | WHITE |
| Automation Grade | Manual |
| Shape | ROUND |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Shape | ROUND |
| Is It Reusable | Reusable |
| Thickness | 30 |
| Warranty | 1 YEAR |
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Pre Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Shape | ALL |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 890 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Hydraulic Oil Filter |
| Size | 15 inch (Length) |
| Color | Yellow And Silver |
| Flow | 150 CFM |
| Efficiency | 99 |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
| Features | Air Filters |
| Flow Rate | 100 |
| Min Working Pressure | 70 |
| Warranty | 1 Year |
| Max Width | 150 |
| Weight | 300 GSM |
| Diameter | 150 |
| Max Operating Temperature | 100 |
| Power | Puneet Filtration |
| Material | Fiber Glass |
| Capacity | 3000 |
| Temperature | 1000 |
| Maximum Airflow | 3000 |
| Voltage | 300 |
| Packaging Type | YES |
| Air Filter Style | Round |
| Design | Puneet Filtration |
| Max Flow | 300 |
| Max Pressure | 300 |
| Filter Media | Air Paper Media |
| Overall Height | 130 |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 6 Months |
| Frequency | 99 |
| Filtration Grade | 10 |
| Filter Accuracy | 99 |
| Gasket OD | 185 |
| Maximum Airflow | 200 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1780 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | AIRFILTER |
| Filtration Grade | Pre Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
| Thickness | 30 |
| Warranty | 3 YEAT |
| Weight | 4 KG |
| Is It Washable | Non Washable |
₹ 1445 / Piece Get Latest Price
| Filtration Medium Material | Paper |
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 1860 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | ALL |
| Automation Grade | Manual |
| Shape | ALL |
| Is It Reusable | Reusable |
| Thickness | 30 |
| Warranty | 2 YEAR |
| Weight | 5 KG |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India