Pioneers in the industry, we offer coolant filter elements, hydraulic oil filtration machine in raebareli, chemical filtration system in meerut , hydraulic oil filtration system in chittorgarh rajasthan, hydraulic oil filtration system in hapur and magnetic filter in ratnagiri maharashtra from India.
₹ 2559 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Cartridge |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Micron Rating | 100 µm |
| Connection Size | 4 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Max Flow Rate | 500 L/min |
| Application | Lathe Machine, Machining Center, Industrial Chiller, CNC Machine, Grinding Machine, Hydraulic System |
| Max Pressure | 40 bar |
| Mounting Type | Inline |
| Brand | Hydac |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions (L*W*H) | 850 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15998 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 6" |
| Flow Rate | 500 LPM |
| Frequency | 99 |
| Motor | 2 HP |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | YES |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions | 850 |
| Country of Origin | Made in India |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - 100 micron (washable)
Main filter – 1 micron (need to replace)
Suction Filter - 5 Micron (washable)
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | YES |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions | 850 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 501-750 litres/min |
| Capacity | 10 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Water Filter |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Flow Rate | 600 LPM |
| Frequency | 99 |
| Motor | 2 HP |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Flow Rate | 200 LPM |
| Frequency | 99 |
| Motor | 2 HP |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Flow Rate | 700 LPM |
| Frequency | 99 |
| Motor | 2 HP |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | 2 KG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | 2KG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 300 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | YES |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | YES |
| Country of Origin | Made in India |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - (washable)
Main filter – (need to replace)
Suction Filter - (washable)
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | YES |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 300 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 51500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Capacity | 10 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Oil Industry, Paper Industry, Chemical Industry, Sewage Treatment, Ceramic Industry, Pharmaceutical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 500 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | 220 |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Ceramic Industry, Pharmaceutical Industry, Chemical Industry, Sewage Treatment, Food Production, Paper Industry, Oil Industry |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Hydraulic Filters |
| Product Type | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Flow | 200 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Material | Aluminium |
| Operating Pressure | 200 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3000 LPH |
| Inlet Flow Rate (m3/hr) | 500 m3/hour |
| Automation Grade | Manual |
| Water Source | Industrial Effluent |
| Voltage(V) | 220V |
| Frequency Range | 60 Hz |
| Max Water Recovery Rate | 80% |
| Country of Origin | Made in India |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - 100 micron (washable)
Main filter – 1 micron (need to replace)
Suction Filter - 5 Micron (washable)
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 LPH |
| Break Down Voltage After filtration | YES |
| Water Content | YES |
| Maintain Moisture | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4000 LPH |
| Inlet Flow Rate (m3/hr) | 1000 m3/hour |
| Automation Grade | Manual |
| Water Source | Industrial Effluent |
| Voltage(V) | 240V |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Max Water Recovery Rate | 80% |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity(Litre/min) | 500 LPM |
| Capacity | 50 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 150 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
| Applications | Oil Industry, Ceramic Industry, Food Production, Pharmaceutical Industry, Sewage Treatment, Chemical Industry |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | SUCTION FILTER |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 400 LPM |
| Filter Medium Material | Metal |
| Temperature | 100 |
| Weight | 3 KG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Application | Turbine Oil |
| Filter Type | Inline |
| Micron Rating | 80 µm |
| Flow Rate | 300 L/min |
| Max Pressure | 250 bar |
| Connection Size | 2" BSP |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Media Material | Glass Fiber |
| Brand | Hydac |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Cartridge Filter |
| Diameter | 2-3 inch |
| Length | 5-10 inch |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Origin | OEM |
| Vehicle Brand | PUNEET FILTRATION |
| Length | 5-10 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Flow Rate | 300 |
| Frequency | 99 |
| Motor | 2 HP |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 |
| Phase | 3 |
| Brand | PUNEET FILTER |
| Dimensions | 850 |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India