Leading Manufacturer of 5 micron ss hydraulic oil filter india, return line filters pall replacement filter in dadri industrial area, hydac replacement oil filter dammam saudi arabia, epe replacement filter, hydac replacement filter 0850 r30 on and hydac replacement oil filter india from Faridabad.
₹ 3400 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Pressure Line |
| End Connection | SOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Brand | PUNEET FILTER |
| Material | Stainless Steel |
| Flow | 200 lpm |
| Operating Pressure | 250 bar |
| Temperature | 20-120 degree c |
| Usage | Industrial |
| Efficiency | 99.9 % |
₹ 3446 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Material | Fiberglass |
| Length | 20-25 inch |
| Brand | Sharp |
| Diameter | 3-4 inch |
| Weight | 4 KG |
| Usage/Application | Industrial |
| Temperature Range | 900 LPM |
| Working Pressure | 90 BAR |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Eaton |
| Filter Type | Hydraulic Oil |
| Micron Rating | 1 micron |
| Media Material | Glass Fibre |
| Length | 10 inch |
| End Connection | Open Both End |
| Application | Hydraulic System |
| Equivalent Part No | Hydac Eqvt |
₹ 9600 / Piece Get Latest Price
| Model | 0850R |
| Micron rating | 25 micron |
| Flow rate | 630 LPM |
| Max pressure | 63 bar |
| Filter type | Pressure line |
| Element type | Element only |
| Port size | 1/2 inch BSP |
| Beta ratio | 200 |
| Country of origin | India |
₹ 3250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Oil |
| Compressor Type | Screw Compressor |
| Capacity | 40000 |
| Automation Grade | Manual |
| Weight | 1 kg |
| Material | Glass Fiber |
| Size | 236 |
| Filter Type | Hydac Replacement Oil Filter |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Brand | Puneet Filtration |
| Service Life | 2 Year |
| Temperature Range | 100 |
| Working Pressure | 100 |
| Box | Yes |
| Warranty Required | 1 Year |
| Delivery Time | 7 Days |
| Filter Area Square Meter | 4 |
| Filtration Rating Um | 1 |
| Flow Rate Cubic Meters Hr | 100 |
| Max Pressure Mpa | 150 |
| Max Temperature Degrees F | 150 |
| Media Quantity | Glass Fiber |
| Motor Speed Rpm | 30 |
| No Of Plates | 78 |
| Operating Pressure | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 6554 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Plastic |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Operating Temperature | 1000 |
| Capacity | 10,000 |
| Weight | 8 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 2110 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | GLASS FIBER |
| Usage/Application | OIL FILTER |
| Capacity | 10000 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Weight | 5 KG |
| Size | 200 |
| Color | WHITE |
| Operating Temperature | 200 |
| Box | YES |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Suction Line Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | GLASS FIBER |
| Usage/Application | OIL FILTER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Applications | Air Filter, Hydraulic Filter, Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Suction |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Suction Line |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | GLASS FIBER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3455 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | Hydac Replacement Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Suction |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | Hydac Filter Element |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1908 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Microfiber |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 15 inch |
| Diameter | 4 inch |
Minimum order quantity: 2 Piece
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India