We are a leading Manufacturer of hydraulic oil filter elements surat, rexroth equivalent filter elements, hydraulic oil filters, hydraulic oil filters in gadchandur maharashtra, hydraulic oil filter elements kuala lumpur malaysia and hydraulic return line filter kolhapur from Faridabad, India.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Working Pressure | 210 bar |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 100 mm |
| End Connection | Threaded |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Max Temperature | 120 C |
| Application | Turbine Lube System, Injection Moulding, Press Machine, Hydraulic Power Pack, Industrial Press, Earthmoving Equip |
| Brand | Hydac |
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Working Pressure | 32 bar |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 100 mm |
| End Connection | Threaded |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Max Temperature | 120 C |
| Application | Turbine Lube System, Hydraulic Power Pack, Injection Moulding |
| Brand | Hydac |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 3 micron |
| Brand | Argo Hytos |
| Material | Stainless Steel |
| Flow | 200 lpm |
| Operating Pressure | 250 bar |
| Temperature | 0-100 degree c |
| Usage | Hydraulic Oil |
| Efficiency | 99.9 % |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Usage/Application | Oil Filter |
| as per client requirement | YES |
| Stainless Steel | SS 316 |
| Filter Type | OIL FILTERS |
| Wooden Box | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filter Elements |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 2' |
| Brand | puneetfiltration |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 100 |
| Flow Rate | 300 lpm |
| Maximum Pressure | 119 |
| Efficiency | 99 |
| Operating Pressure | 10 |
| Shape | round |
₹ 1980 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Water Filter |
| Micron Rating | 1 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Shape | Cylindrical |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 100 mm |
| End Connection | Flanged |
| Working Pressure | 25 bar |
| Max Temperature | 100 C |
| Application | Hydraulic Oil, Chemicals, Compressed Air, Lubrication, Gas, Process Fluid, Dust Collection, Water |
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Brand | PUNEET FILTER |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 160 |
| Flow Rate | 700 |
| Maximum Pressure | 90 |
| Efficiency | 100 |
| Usage/Application | ALL APPLICATION |
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1890 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Pall |
| Filter Type | Hydraulic Oil |
| Micron Rating | 1 micron |
| Media Material | Stainless Steel |
| Length | 10 inch |
| End Connection | Threaded |
| Application | Hydraulic System |
| Equivalent Part No | Hydac Eqvt |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Pall |
| Filter Type | Hydraulic Oil |
| Micron Rating | 0.1 micron |
| Media Material | Glass Fibre |
| Length | 10 inch |
| End Connection | 222 O Ring |
| Application | Hydraulic System |
| Equivalent Part No | Pall Eqvt |
₹ 2580 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | GLASS FIBER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | GLASS FIBER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | GLASS Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India