Leading Manufacturer of hydraulics oil filter in jeddah saudi arabia, hydraulic oil filters kandy sri lanka, hydraulic oil filters galle sri lanka, hydraulic oil filters moratuwa sri lanka, hydraulic oil inline filter mysore karnataka and hydraulic oil filters meerut from Faridabad.
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | OIL |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5690 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters Kandy Sri Lanka |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3400 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters Galle Sri Lanka |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | OIL FILTER |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Pressure-line (high-pressure) filter |
| Micron Rating | 75 µm |
| Max Operating Pressure | 100 bar |
| Filter Element Media | Stainless steel mesh |
| Connection / Port Type | Flange (PN) |
| Housing Material | Stainless steel (SS316) |
| Bypass Valve | Adjustable bypass |
| Suitable Oil Viscosity (ISO VG) | ISO VG 68 |
| Warranty | 24 months |
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return-line filter |
| Micron Rating | 40 µm |
| Flow Capacity | 500 L/min |
| Max Operating Pressure | 160 bar |
| Filter Element Media | Stainless steel mesh |
| Connection / Port Type | Flange (PN) |
| Seal Material | Silicone |
| Housing Material | Stainless steel (SS304) |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Working Pressure | 210 bar |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 100 mm |
| End Connection | Threaded |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Max Temperature | 100 C |
| Brand | Hydac |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Working Pressure | 210 bar |
| Length | 10 inch |
| End Connection | Threaded |
| Flow Direction | Outside To Inside |
| Max Temperature | 100 C |
| Application | Injection Moulding, Industrial Press, Turbine Lube System, Hydraulic Power Pack |
| Brand | MP Filtri |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filter |
| Micron Rating | 20 µm |
| Max Working Pressure | 210 bar |
| Connection Size | 2 inch |
| Flow Capacity | 400 L/min |
| Material | SS304 |
| Seal Material | Nitrile |
| Filter Media | Wire Mesh |
| Brand | Eaton |
| Country of Origin | India |
₹ 3445 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Pressure Line Filter |
| Micron Rating | 40 µm |
| Max Working Pressure | 210 bar |
| Connection Size | 2 inch |
| Flow Capacity | 400 L/min |
| Material | SS304 |
| Brand | Hydac |
| Filter Media | Microglass |
| Country of Origin | India |
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters Al Khor Qatar |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | OIL |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2780 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | OIL FILTRATION |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2440 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | oil filter Hydraulic Oil Filters |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2777 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulics Oil Filters |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Filtration Rating | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4566 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filter Elements |
| Filter Medium Material | Paper |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Filtration Rating | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Air Filter |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filters |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3690 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | OIL FILTER |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2556 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Model | 1300R |
| Flow rate | 630 LPM |
| Max pressure | 63 bar |
| Filter type | Pressure line |
| Seal material | Nitrile |
| Port size | 1.5 inch BSP |
| Beta ratio | 1000 |
| Country of origin | Germany |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 100 micron |
| Length | 20 inch |
| End Connection | Threaded |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Working Pressure | 25 bar |
| Application | Coolant, Diesel, Gear Oil, Turbine Oil, Industrial Oil, Hydraulic Oil, Lube Oil |
| Core Material | SS304 |
| Max Temperature | 150 C |
| Brand | Filtrec |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Paper Core |
| Filter Media | GLASS FIBER |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | OIL FILTER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2670 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filter |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2555 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4550 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filter & Lube Oil Filters |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2590 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2110 / Piece Get Latest Price
| Application | Hydraulic Oil |
| Filter Type | Inline |
| Micron Rating | 60 µm |
| Flow Rate | 300 L/min |
| Max Pressure | 100 bar |
| Connection Size | 1" BSP |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Media Material | Glass Fiber |
| Brand | Hydac |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | SS FILTER |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India