Providing you the best range of injection moldings machine oil filters, ferromatik milacron oil paper filters, injection moldings oil filter in manesar gurgaon, injection moldings oil filter in rohtak, injection moldings oil filter panchkula and oil filter for injection moulding machine kochi kerala with effective & timely delivery.
₹ 1223 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Lint Filter |
| Application | Hydraulic Oil |
| Filtration Rating | 10 µm |
| Shape | Round |
| Pressure | 300 |
| Connection Size | 3 inch |
| Filter Shape | Round |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Warranty | 1 YEAR |
| Mesh Size | Fine Mesh |
| Max Working Pressure | 210 bar |
| Packaging Type | BOX |
| Filter Color | White |
| Usage/Application | OIL |
| Mounting Type | Inline |
| Usage Industry | Oil And Gas, Machine Tools, Steel Plant, Cement Plant, Plastic Processing, Power Plant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Clamping Force | Up to 100 Ton |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | oil |
| Material | Mild Steel |
| Mould Dimensions L x Wx H | 145x74x40 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 1788 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Filter Media | SS 304 |
| Usage/Application | OIL FILTER |
| Capacity | 10000 |
| Color | ALL |
| Height | 300 |
| Warranty Required | 1 YEAR |
| Delivery Time | 3 DAYS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1990 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Filter Media | SS 304 |
| Usage/Application | OIL FILTER |
| Color | ALL |
| Size | 300 |
| Warranty Required | 1 YEAR |
| Delivery Time | 3 DAYS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1789 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Filter Media | SS 304 |
| Usage/Application | OIL FILTER |
| Capacity | 10000 |
| Color | ALL |
| Height | 300 |
| Operating Temperature Range | 200 |
| Warranty Required | 1 YEAR |
| Delivery Time | 3 DAYS |
| Filtration Rating Um | 10 |
| Is It Washable | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Material | Paper Core |
| Filter Type | Oil filter |
| Filter Media | PAPER |
| Usage/Application | OIL FILTRATION |
| Color | WHITE |
₹ 1889 / Piece Get Latest Price
| Clamping Force | More Than 500 ton |
| Production Capacity | 10 Ton |
| Material | Stainless Steel |
| Mould Dimensions L x Wx H | 252X91 |
| X Y Working Area | 10000 |
| Compression Yield Point | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Shape | Round |
| Features | 99 |
| Usage | OIL FILTER |
| Size | 200 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Usage | OIL FILTRATION |
| Size | 178 |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Clamping Force | 500 Ton |
| Injection Pressure | 4500 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Production Capacity | 3 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Clamping Force | 500 Ton |
| Production Capacity | 6 Ton |
| Material | Stainless Steel |
| Mould Dimensions L x Wx H | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Clamping Force | More Than 500 ton |
| Production Capacity | 10 Ton |
| Material | Stainless Steel |
| Mould Dimensions L x Wx H | 300 |
| X Y Working Area | 10000 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 889 / Piece Get Latest Price
| Clamping Force | 500 Ton |
| Production Capacity | 10 Ton |
| Material | Stainless Steel |
| Mould Dimensions L x Wx H | 300x100 |
| Change Log Menu | yes |
| Maximum screw rotation speed | 200 |
| X Y Working Area | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 788 / Piece Get Latest Price
| Clamping Force | More Than 500 ton |
| Production Capacity | 10 Ton |
| Material | Stainless Steel |
| Mould Dimensions L x Wx H | 300x100 |
| X Y Working Area | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Clamping Force | 500 Ton |
| Production Capacity | 7 Ton |
| Material | Stainless Steel |
| Mould Dimensions L x Wx H | 300 |
| X Y Working Area | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3850 / Piece Get Latest Price
| Clamping Force | 400 Ton |
| Production Capacity | 10 Ton |
| Material | Stainless Steel |
| Mould Dimensions L x Wx H | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1990 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 10 Ton |
| Injection Unit Size | 20 mm |
| Injection Pressure | 4500 bar |
| Mould Dimensions L x Wx H | 252X91 |
| Work Table Size | 24 HOURS |
| Compression Yield Point | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India