Providing you the best range of epe filter element, taisei kogyo replacement filter elements, air filter element in in bathinda punjab, air dryer filters element noida, air dryer filters element haridwar uttarakhand and hydraulic oil filter element with effective & timely delivery.
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Oil Filter |
| Micron Rating | 1 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Shape | Pleated |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 80 mm |
| Working Pressure | 25 bar |
| Max Temperature | 150 C |
| Application | Chemicals, Lubrication, Compressed Air, Hydraulic Oil, Dust Collection, Process Fluid, Gas, Water |
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Working Pressure | 210 bar |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 100 mm |
| End Connection | Flanged |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Max Temperature | 120 C |
| Application | Injection Moulding, Turbine Lube System |
| Brand | Hydac |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Filtration Grade | Hepa Filter |
| Construction | Cartridge Filter |
| Medium Material | Microfiber |
| Efficiency | 99 |
| Filter Thickness | 23 |
| Rated Flow | 399 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1445 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Construction | Cartridge Filter |
| Medium Material | Active Carbon |
| Efficiency | 99 |
| Filter Thickness | 44 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1233 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Construction | Cartridge Filter |
| Medium Material | Microfiber, Synthetic Fiber, Active Carbon |
| Efficiency | 99 |
| Filter Thickness | 30 |
| Rated Flow | 3000 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Element Type | Cartridge |
| Filtration Grade | Hepa Filter |
| Micron Ratings | 0.2 Micron |
| Material | Cellulose |
| Construction | Cartridge Filter |
| Medium Material | Microfiber |
| Efficiency | 99% |
| Filter Thickness | 4 |
| Rated Flow | 877 |
| Maximum Working Temperature | 900 |
| Pressure Drop | 900 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1580 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1240 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4100 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3566 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Brand | Puneet Filtration |
| Diameter | 3 inch |
| Maximum Pressure | 100 |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Industrial Filters |
| Filtration Rating | 3 |
| Flow | 100 |
| Efficiency | 99 |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Flow Rate | 10000 |
| Temperature | 100 |
| Operating Pressure | 100 |
| Port Size | 2 |
| Power | Puneet Filtration |
| No Of Plates | 80 |
| Is It Washable | Washable |
| Weight | 500 gsm |
| Color | White |
| Working Life | 2 Year |
| Max Pressure | 200 |
| Packaging Type | Box |
| Outer Diameter | 80 |
| Design | Puneet Filtration |
| Length | 5-10 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Element Type | Cartridge |
| Flow | 100 CFM |
| Color | Yellow And Pink |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Length | 32 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 302 |
| Outer Material | PVC |
| Applications | Air Filter, Hydraulic Filter, Fuel Filter, Oil Filter |
| Material | Stainless Steel |
| Material Media | Fiberglass |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
| Height 100 od 200 mm | 8 inches |
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Parker |
| Filter Type | Hydraulic Oil |
| Micron Rating | 1 micron |
| Length | 10 inch |
| End Connection | Threaded |
| Application | Hydraulic System |
| Equivalent Part No | Parker Eqvt |
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Model | 1622062300 |
| Compressor model | GA series |
| Micron rating | 5 micron |
| Compressor power | 110 kW |
| Application | Screw compressor |
| Equivalent brand | Parker, Mann, Donaldson, Atlas Copco, Hifi Filter |
| Filter type | Element only |
| Max working temp | 120 C |
| Country of origin | India |
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 200 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Wire Mesh /Screen |
| Size | 27 inch (Length) |
| Diameter | 15 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Applications | Air Filter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Oil Filtration Filter |
| Filtration Rating | 100 |
| Length | 10-15 inch |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
| 179x114 | 1 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Weight | 4 KG |
| Size | 200 |
| Color | WHITE |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20 inch |
| Diameter | 4 inch |
| Weight | 4 KG |
| Size | 150 |
| Color | WHITE |
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 200 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Wire Mesh /Screen |
| Applications | Oil Filter |
| Material Grade | SS 304 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 877 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Weight | 2 kg |
| Color | white |
| Brand | Blueair |
| Model Name/Number | 32f3d |
| Service Life | 3 year |
| Temperature Range | 70 |
| Working Pressure | 80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
₹ 4668 / Piece Get Latest Price
| Length | 20 inch |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Oil Filter |
| Flow | 100 CFM |
| Material | Stainless Steel |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Length | 27 inch |
| Outer Material | PVC |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India