Our product range includes a wide range of gas coalescer filters, hydraulic oil filtration machine in solan himachal pradesh, hydraulic oil filtration machine in kanchipuram tamil nadu, hydraulic oil filtration system in goa india, hydraulic oil filtration system in mayiladuthurai tamil nadu and hydraulic oil filtration system in bahadurgarh.
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 200 |
| Pressure | 200 |
| Brand | Puneet Filtration |
| Material | SS |
| Temperature | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Type | Automatic |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 3 |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | YES |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions | 850 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions | 850 |
| Country of Origin | Made in India |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - 100 micron (washable)
Main filter – 1 micron (need to replace)
Suction Filter - 5 Micron (washable)
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 800 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | YES |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions | 850 |
| Country of Origin | Made in India |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - 100 micron (washable)
Main filter – 1 micron (need to replace)
Suction Filter - 5 Micron (washable)
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions | 400 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Country of Origin | Made in India |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | More Than 5000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 2 |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions | 500 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 PHASE |
| Automation Grade | YES |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions | 850 |
| Country of Origin | Made in India |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - 100 micron (washable)
Main filter – 1 micron (need to replace)
Suction Filter - 5 Micron (washable)
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | YES |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Country of Origin | Made in India |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - 100 micron (washable)
Main filter – 1 micron (need to replace)
Suction Filter - 5 Micron (washable)
₹ 4999 / Piece Get Latest Price
| Capacity | >5000 LPH |
| Model Name/Number | Oil Separator B006700770010 |
| Material | Oil Separator |
| Max Working Pressue | 300 lpm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 800 LPH |
| Voltage | 220 |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | YES |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Dimensions | 850 |
| Country of Origin | Made in India |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - 100 micron (washable)
Main filter – 1 micron (need to replace)
Suction Filter - 5 Micron (washable)
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4001-5000 CFM |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Atlas Copco |
₹ 4345 / Piece Get Latest Price
| Width Of Belt | 90 mm |
| Type | Tube type |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Oil Recycle Rate | 1000 (l/hr) |
| Length Of Belt | 1400 mm |
| Depth Of Tank | 100 mm |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India