Manufacturer of a wide range of products which include hydraulic pressure filter ghaziabad, hydraulic pressure filter delhi, suction filter 3 micron, bhagwati replacement filter in gujarat, gas filter in baddi himachal pradesh and suction filters in lalru punjab.
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 500 m^3/hr |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Polyester |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Color | White |
| Body Material | SS |
| Capacity | 7889 |
| Shape | ROUND |
| Valve Size | 1.5 |
| Vessel Diameter | 600 mm |
| Vessel Height | 800 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1339 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Body Material | ss |
| Capacity | 34540 |
| Shape | round |
| Vessel Diameter | 200 mm |
| Vessel Height | 1000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1201 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Oil |
| Filtration Rating | 3 |
| Flow | 100 to 150 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Temperature | 100 |
| Weight | 400 gsm |
| Power | Puneet Filtration |
| Automation Grade | Manual |
| Filtration Capacity | 3000 |
| No Of Plates | 78 |
| Color | Silver |
| Filter Area | 3000 |
| Operating Pressure | 100 |
| Operating Temperature | 100 |
| Connection | 1" |
| Working Temperature | 100 |
| Max Pressure | 150 |
| Packaging Type | Box |
| Port Size | 1" |
| Outer Diameter | 80 |
| Design | Puneet Filtration |
| Product Type | Oil Filter,Hydraulic Suction Filter |
| Length | 0-5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 3 inch |
| Size | 4 inch |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 1755 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Weight | 1 KG |
| Color | WHITE |
| Brand | Blueair |
| Model Name/Number | 123E Puneet Filtration |
| Operating Temperature | 66 |
| Service Life | 3 Year |
| Temperature Range | 60 |
| Working Pressure | 80 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 889 / Piece Get Latest Price
| Filtration Efficiency | 1 Micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Lighter Type | AIR |
| Material | Plastic |
| Color | Blue |
| Gas Type | CO2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Oil Filter |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 900 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Product Type | Oil Filter |
| Length | 0-5 inch, 5-10 inch, 10-15 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 4 inch |
| Size | 2 inch |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | OIL FILTERS |
| Product Type | FILTERS |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 300 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 inch |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | SUCTION FILTER |
| Product Type | HYDRAULIC FILTER |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 300 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | OIL |
| Filtration Rating | 4 |
| Flow | 999 |
| Temperature | 90 |
| Weight | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Oil |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 900 |
| Filter Medium Material | Microfiber |
| Product Type | Oil filters |
| Length | 5-10 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 4 inch |
| Size | 2 inch |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Oil Suction Filters |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 300 |
| Filter Medium Material | Microfiber |
| Weight | 1 kg |
| Automation Grade | Manual |
| Operating Pressure | 200 |
| Material | Aluminium |
| Product Type | Oil Filters |
| Length | 10-15 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 4 inch |
| Size | 2 inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | SUCTION FILTERS |
| Filtration Rating | 100 |
| Flow | 899 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Product Type | OIL FILTERS |
| Length | 10-15 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India