Our product range includes a wide range of 1 micron filters element, argo hytos replacement filter element, hydraulic return line filter element bhubaneswar odisha and smc el550 replacement filter elements.
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Filter |
| Micron Rating | 1 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Working Pressure | 25 bar |
| Shape | Cylindrical |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 80 mm |
| End Connection | 222 O Ring |
| Max Temperature | 150 C |
| Application | Gas, Chemicals, Water, Compressed Air, Lubrication, Hydraulic Oil, Dust Collection, Process Fluid |
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Working Pressure | 210 bar |
| Length | 32 inch |
| Outer Diameter | 80 mm |
| End Connection | Flanged |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Application | Turbine Lube System, Industrial Press, Hydraulic Power Pack, Injection Moulding, Press Machine |
| Brand | Hydac |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Working Pressure | 210 bar |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 100 mm |
| End Connection | Threaded |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Max Temperature | 120 C |
| Application | Industrial Press, Turbine Lube System, Injection Moulding, Press Machine, Hydraulic Power Pack |
| Brand | Hydac |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Parker |
| Filter Type | Compressed Air |
| Micron Rating | 0.01 micron |
| Media Material | Glass Fibre |
| Length | 5 inch |
| End Connection | 222 O Ring |
| Application | Compressor, Hydraulic System, Dust Collector, Gas Filter, Process Filter |
| Equivalent Part No | Hydac Eqvt |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India