Manufacturer of a wide range of products which include rrr oil filters in kutch, rrr filter in neemrana, strainers filter element in chiplun maharashtra india, bhagwati replacement filter in rajshthan, injection molding machine bypass filter bu 50 and depth filter by pass housing.
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Type | RRR OIL FILTER |
| Filter Media | PAPER |
| Usage/Application | OIL FILTRATION |
| Capacity | 10000 |
| Color | WHITE |
| Height | 114 |
| Warranty Required | 1 YEAR |
| Filtration Rating Um | 1 MICRON |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| 179x114 | 1 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1490 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 766 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Weight | 1kg |
| Color | WHITE |
| Brand | Blueair |
| Model Name/Number | 23D3 |
| Operating Temperature | 90 |
| Service Life | 3 YEAR |
| Temperature Range | 80 |
| Working Pressure | 90 |
| Packet | YES |
| Box | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | RRR BU 50 By Pass Housing Filters |
| Filter Type | Bypass Filter Systems |
| Filter Medium Material | Paper |
| Wash Care | RRR BU 50 By Pass Housing Filters |
| Size | 145x114 |
| Height Mm | 114 & 110 |
| Diameter | 3-4 inch |
| Product Code | BU50 |
| Oem No. | RRR BU 50 By Pass Housing Filters |
| Part No. | bu 50 |
| Weight | 1 kg |
| Color | White |
| Usage/Application | Oil |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Length | 4 Inch |
| Diameter | 7 Inch |
| Color | White |
| End Connection | Flanged |
| Gaskets / O Rings | Silicone |
| Maximum Operating Temperature | 90 Deg. C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 5 micron |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10 inch |
| End Connection | Flanged |
| Types Of Hardening | Single Shot Hardening |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Working Pressure | 25 bar |
| Application | Industrial Oil, Gear Oil, Lube Oil, Hydraulic Oil |
| Core Material | SS304 |
| Max Temperature | 100 C |
| Brand | Parker |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 5 micron |
| Length | 5 inch |
| End Connection | 226 O Ring |
| Filter Media | Cellulose |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Working Pressure | 25 bar |
| Application | Coolant, Turbine Oil, Diesel, Hydraulic Oil, Industrial Oil, Gear Oil, Lube Oil |
| Max Temperature | 150 C |
| Brand | Hydac |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Applications | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1851 / Piece Get Latest Price
| Model Year | 2023 |
| Product Brand | PUNEET FILTRATION |
| Origin | OEM |
| Length | 5-10 inch |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1851 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Bypass Filter Systems |
| Size | 180x40x114 |
| Diameter | 179 |
| Part No. | BU 100 , BU 50 , BU 32 |
| Weight | 1 kg |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Origin | OEM |
| Length | 5-10 inch |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1290 / Piece Get Latest Price
| Manufacturer | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India