Our range of products include ss filter housing in jamshedpur, cartridge filter housing, magnetic filters with strainer filter ghaziabad, ss multi cartridge filter housing in ghaziabad, magnetic filter gwalior and magnetic filter hetauda nepal.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Length | 20 Inch |
| Diameter | 4 Inch |
| Type Of Housing | Cartridge Housing |
| Applications | Air Filter Housing, Hydraulic Filter Housing, Water Filter Housing, Gas Filter Housing |
| End Connection | Flanged |
| Gaskets / O Rings | PTFE |
| Maximum Operating Temperature | 90 Deg. C |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Length | 40 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 7 Inch |
| End Connection | Flanged |
| Gaskets / O Rings | Silicone |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 30 kg |
| Applications | Air Filter Housing, Hydraulic Filter Housing, Gas Filter Housing, Water Filter Housing |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Filter Capacity(Litre/min) | 400 LPM |
| Capacity | 50 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
| Applications | Sewage Treatment, Oil Industry, Food Production, Chemical Industry, Ceramic Industry, Pharmaceutical Industry |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Length | 10 Inch |
| Diameter | 7 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Applications | Air Filter Housing, Hydraulic Filter Housing, Gas Filter Housing, Water Filter Housing |
| Gaskets / O Rings | Buna-N |
| Maximum Operating Temperature | 90 Deg. C |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Filter Capacity(Litre/min) | 200 LPM |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Oil Industry, Ceramic Industry, Paper Industry, Food Production, Pharmaceutical Industry, Sewage Treatment, Chemical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Prong Diameter | 150 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Filter Capacity(Litre/min) | 600 LPM |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Oil Industry, Chemical Industry, Pharmaceutical Industry, Sewage Treatment, Food Production, Ceramic Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 17 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Length | 20 Inch |
| Diameter | 6 Inch |
| Type Of Housing | Cartridge Housing |
| Applications | Water Filter Housing, Gas Filter Housing, Hydraulic Filter Housing, Air Filter Housing |
| Maximum Operating Temperature | 90 Deg. C |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India