₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Material | Cellulose |
| Construction | Cartridge Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1100 / Kg Get Latest Price
| Size | 3.15mmX450mm |
| Usage/Application | ALL |
| Grade | SS 316 |
| Wire Material | SS |
| Thickness | 30 |
| Diameter | 130 |
| Length | 200 |
| Warranty | 1 YEAR |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| as per client requirement | YES |
| Stainless Steel | SS 304 |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Wooden Box | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Usage/Application | Oil Filter |
| as per client requirement | YES |
| Stainless Steel | SS 316 |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Wooden Box | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2550 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Oil Filter |
| Usage/Application | OIL FILTER |
| Length | 10 inch |
| Diameter | 3 inch |
| Operating Temperature | 200 |
| Size | 200 |
| Weight | 4 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Filter Type | JCB FILTER |
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Type of Bag Filter | Bag Filter Systems |
| Material | SS 304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Design | PUNEET FILTERS |
| Warranty | 3 YEAR |
| Color | WHITE |
| Size | 300 |
| Efficiency | 98 |
| Pressure | 200 |
| Diameter | 100 |
| Weight | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Dimensions | 25 mm dia |
| Thickness | 25 mm |
| Shape | Rod (Cylinder) |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N50 |
| Applications | Generators / Motors / Servo Motors |
| Plating / Coating | Rhodium |
| Colour | Silver |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
| Weight (gm) | 5 KG |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Service Location | All India |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 400 |
| Weight Kilogram | 4 KG |
| Brand | PUNEET FILTRATION |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12004 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 2 inch |
| Flow Rate | 251-500 LPM |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 1 Micron To 100 Micron |
| Flow | 800 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Product Type | Oil Filter & Air |
| Length | 10-15 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Filter Capacity(Litre/min) | 1000 LPM |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet Filtration We Are engaged In Manufacturing All Types Industrial Filter Filtration Specialists with 10 years experience.Bhagwati Replacement FilterAir Filter, Oil Filter, Gas Filter, Fuel Filter, Hydraulic Filter etc.Air Vacuum Loader Filter.PRESSURE LINE FILTER High Precision Oil Filter.Transformer Oil Filter CartridgeResin Bonded Oil Filter CartridgeDepth Oil Filters & RRR Filters, ELC 50 & 100 Filters.Compressor Filters All Types.
Remove Dust Particules In Oil Improve Your Oil Conditions Ready Our Stock Puneet Filtration Neelam Chowk NIT Faridabad
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Inch) | 18 inch |
| Capacity | 20 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 300 |
| Wire Mesh Type | SS 316 |
| Color | GREY |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 8" |
| Flow Rate | 400 LPM |
| Frequency | 99 |
| Motor | 2 |
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Filtration Grade | Hepa Filter |
| Application | AIR FILTERS |
| Construction | Cartridge Filter |
| Medium Material | Active Carbon |
| Usage/Application | AIR FILTERS |
| Body Material | METAL |
| Efficiency | 99 |
| Filter Type | AIR FILTERS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Maximum Turning Length | 300 mm |
| XY Axis Working Area | 300 x 300 mm |
| Maximum Turning Diameter | 500 mm |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Inch) | 12 inch |
| Capacity | 20 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 300 |
| Wire Mesh Type | SS 316 |
| Design | PUNEET FILTRATION |
| Color | GREY |
| Media | Water |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Micron Rating | 5 micron |
| Length | 10 inch |
| End Connection | 222 O Ring |
| Shape | Round |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Working Pressure | 25 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | OIL FILTERS |
| Power | PUNEET FILTRATION |
| Design Thermal Efficiency | 99 |
| Rating Power | 5 |
| Max Working Temp. | 200 |
| Application | Industrial Oil, Turbine Oil, Hydraulic Oil, Gear Oil, Lube Oil |
| Weight | 3 YEARS |
| Core Material | SS304 |
| Max Temperature | 100 C |
| Brand | MP Filtri |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Usage/Application | Automobile |
| Vehicle Type | Bus |
| Part Number | MANN |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Dimensions | 25 mm dia |
| Shape | Rod (Cylinder) |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N55 |
| Applications | Healthcare |
| Colour | Grey |
| Weight (gm) | 5 |
| Country Of Origin | Made In India |
| Thickness | 300 mm |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 LPM |
| Power | 4 HP |
| Head | 5 meter |
| Max Flow Rate | 4000 |
| OIL TYPE | ALL TYPES |
| Size/Dimension | 200 |
| Warranty | 1 YEAR |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Litre Get Latest Price
| Service Location | ALL INDIA |
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - 100 micron (washable)
Main filter – 1 micron (need to replace)
Suction Filter - 5 Micron (washable)
₹ 2990 / Litre Get Latest Price
| Usage/Application | oil filters |
| Color | ALL |
| Material | SS 304 |
| Weight | 3 KG |
| Shelf Life | 3 YEAR |
| Max. Temp. | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Filtration Medium Material | Metal |
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Packaging Sizes | Bucket of 20 Litre |
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Filtration Medium Material | Fiberglass |
| Working Temperature | 201-400 deg. C |
| Material | Aluminum |
| Usage/Application | Air Filter, Oil Filters |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Color | White & Yellow |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
| Flow Rate | 30 Bar |
| Min Working Pressure | 200 |
| Thickness | 2 MM |
| Warranty | 1 Year |
| Max Width | 200 |
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Shape | Square |
| Brand | Puneet Filtration |
| Water Resistance | No |
| Country of Origin | Made in India |
| 330 | 4 kg |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Maximum Turning Length | 400 mm |
| XY Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Maximum Turning Diameter | 500 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | BOX |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Litre Get Latest Price
3 STAGE TROLLEY MOUNTED
COMPACT SYSTEM, MOC-MS,
FOR HYDRAULIC OIL
FILTRATION, TOGETHER WITH
3 PHASE PUMP, INTENAL PIPING,
VALVES, PRESSURE GAUGE,
TROLLEY, ETC.
Specifications
3 Phase Motor with pump - 0.5hp with 10lpm ( Havells & Tushaco gear pump)
Electrical panel - on&off switch , filter cloage system, overload trip, pressure gauge, hour meter
suction & delivery hose pipe - 5 MTR/each
Aluminum housing with depth media filter
Suction filter - 100 micron (washable)
Main filter – 1 micron (need to replace)
Suction Filter - 5 Micron (washable)
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Service Location | All india |
| 600 | 80 kg |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India