Pioneers in the industry, we offer blower hopper air filters, hoper dryer air filter, hopper loader air filter in solan himachal pradesh, hopper loader air filter element in hyderabad, blower air filter element roorkee and hopper loader air filter element in manesar from India.
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Air Compressor Filter |
| Filter Class / Grade | F8 |
| HEPA Filter Type | Type A |
| Filtration Medium Material | Paper |
| Flow Capacity Range | 500 cfm |
| Application | Dust Collector, Blower |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Hepa Filter |
| Efficiency | 99 |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg |
| Voltage | 300 V |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Automation Grade | Manual |
| Max Temperature | 100 |
| Color | White & Yellow |
| Phase | Single |
| Maximum Pressure | 200 |
| Maximum Air Inlet Temperature | 100 |
| Blower | Air Filter Paper Media |
| Maximum Ambient Temperature | 200 |
| Heating Power | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
Hoper Dryer Air Filter
Air Filter As Per Customer Requirments
Puneet Filtration
All Sizes Avaibale
Indian Make
₹ 3898 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | AIR FILTERS |
| Operating Voltage | 220V |
| Warranty | 12 months |
| Features | FILTERS |
| Accuracy | 99 |
| After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1809 / Piece Get Latest Price
| Type | Loader |
| Element Type | Cartridge |
| Usage/Application | AIR FILTERS |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Medium Material | Microfiber |
| Operating Voltage | 220V |
| Warranty | 12 months |
| Accuracy | 99 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1280 / Piece Get Latest Price
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Cellulose |
| Construction | Cartridge Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Type | Loader |
| Weight Capacity | 2000 |
| Usage/Application | Air Filter |
| Operating Voltage | 220V |
| Warranty | 6 months |
| Dimension | 200 |
| Accuracy | 99 |
| Frequency | 60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3100 / Piece Get Latest Price
| Type | Loader |
| Weight Capacity | 10 |
| Usage/Application | Air Filter |
| Operating Voltage | 220V |
| Warranty | 12 months |
| Dimension | 200 |
| Accuracy | 99 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Filtration Medium Material | Paper |
| Filter Type | Hydraulic Air Filter |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Efficiency | 99 |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Reusable | Reusable |
| Thickness | 44 |
| Warranty | 1 Year |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Element Type | Cartridge |
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Cellulose |
| Construction | Cartridge Filter |
| Medium Material | Active Carbon |
₹ 1978 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 500 m^3/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Capacity | 300 |
| Vessel Height | 500 mm |
| Warranty | 12 months |
| Vessel Diameter | 200 mm |
| Accuracy | 99 |
| Media Quantity | 200 kg |
| Function Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 4250 / Piece Get Latest Price
| Type | Loader |
| Weight Capacity | 90 |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Operating Voltage | 220V |
| Warranty | 6 months |
| Features | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 990 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Material | Non Woven |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Red |
| Size | 300 |
| Flow Rate | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Weight Capacity | 2000L |
| Usage/Application | Air Filter |
| Operating Voltage | 220V |
| Warranty | 6 months |
| Accuracy | 99 |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Fully Automatic |
₹ 1890 / Piece Get Latest Price
| Type | Loader |
| Weight Capacity | 10L |
| Usage/Application | Air |
| Operating Voltage | 220V |
| Warranty | 12 months |
| Dimension | 300 |
| Accuracy | 99 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Type | Loader |
| Weight Capacity | 2Kg |
| Usage/Application | AIR |
| Operating Voltage | 220V |
| Warranty | 12 months |
| Dimension | 300 |
| Accuracy | 99 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3990 / Piece Get Latest Price
| Loader Type | Vacuum Loader |
| Hopper Capacity | 150 kg |
| Conveying Capacity | 1500 kg/hr |
| Type | Loader |
| Weight Capacity | 1000 |
| Usage/Application | AIR FILTER |
| Operating Voltage | 220V |
| Warranty | 6 months |
| Application | Plastic Powder, Food Powder, Chemical Powder, Plastic Granules, Pharma Powder, Masterbatch |
| Dimension | 200 |
| Accuracy | 99 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 880 / Piece Get Latest Price
| Element Type | Cartridge |
| Filtration Grade | Hepa Filter |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Cellulose |
| Medium Material | Active Carbon |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India