Our product range includes a wide range of ss body housing magnetic filters, online magnetic filter with housing, 100mm magnetic filter, ss magnetic filter, magnetic coolant filter and magnetic filters with strainer filter.
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Length | 10 Inch |
| Diameter | 7 Inch |
| Type Of Housing | Cartridge Housing |
| Applications | Air Filter Housing, Gas Filter Housing, Hydraulic Filter Housing, Water Filter Housing |
| Color | Transparent |
| End Connection | Flanged |
| Gaskets / O Rings | Silicone |
| Maximum Operating Temperature | 90 Deg. C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Filter Capacity | 751-1000 litres/min, 1000 LPM |
| Applications | Food Production, Ceramic Industry, Pharmaceutical Industry, Oil Industry, Paper Industry, Chemical Industry, Sewage Treatment |
| Gauss Value | 1200 Gauss |
| No Of Magnetic Bars | 17 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 100 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry |
| Gauss Value | 1800 Gauss |
| No Of Magnetic Bars | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Type | Inline Filter |
| Connection Size | 3 Inch |
| Magnet Strength | 15000 Gauss |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Application | Oil, Coolant, Chocolate, Dairy, Chemical |
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Pharmaceutical Industry, Oil Industry, Chemical Industry, Sewage Treatment, Ceramic Industry, Paper Industry, Food Production |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 250 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry, Food Production, Sewage Treatment, Paper Industry, Ceramic Industry, Oil Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry |
| Gauss Value | 1200 Gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Usage | Industrial |
| Size | 178 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 150 mm |
| Length | 250 mm |
| Filter Capacity(Litre/min) | 500 LPM |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 13 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1251 / Piece Get Latest Price
| Clamping Force | 400 Ton |
| Shape | Round |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Injection Blow Molding |
| Capacity | 3000L |
| Power | Puneet Filtration |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Structure | Horizontal |
| Maximum Injection Pressure | 400 |
| Clamp Style | 400 |
| Plastic Type | PP |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 75 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Filter Capacity | 51-250 litres/min |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Oil Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 250 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Oil Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Oil Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 13 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Neodymium |
| Applications | Ceramic Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 13 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 100 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Filter Capacity | 1001-1250 litres/min |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Pharmaceutical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 13 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Electrostatic Filter |
| Usage/Application | Industrial |
| Die Casting Type | Hot Plate |
| Type of Filter | Activated Carbon |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 4 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Pharmaceutical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Filter Capacity(Litre/min) | 300 LPM |
| Type Of Filter | Single Plate Liquid Filter |
| Applications | Oil Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Filter Capacity(Litre/min) | 300 LPM |
| Type Of Filter | Dual Plate Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry, Pharmaceutical Industry, Sewage Treatment, Paper Industry, Food Production, Oil Industry, Ceramic Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Prong Diameter | 125 mm |
| Length | 300 mm |
| Type Of Magnet Used | Ferrite |
| Filter Capacity | 251-500 litres/min |
| Type Of Filter | Cartridge Style Liquid Filter |
| Applications | Chemical Industry |
| Gauss Value | 11000 gauss |
| No Of Magnetic Bars | 15 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7790 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 tons/day |
| Operation Mode | Automatic |
| Brand | Neelgiri |
| Clamping Way | Hydraulic |
| Plastic Type | Air Filter |
| Model Name/Number | PE 881 |
| Structure | Horizontal |
| Machine Weight | 3456 |
| Voltage | 300 V |
| Warranty | 1 Year |
| Power | Puneet Filtration |
| Pressure | 100 |
Minimum order quantity: 2 Piece
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India