Manufacturer of a wide range of products which include hydraulic filter in valsad gujarat india, hydraulic filter in pimpri chinchwad, hydraulic filter in pauri garhwal, hydraulic oil filters yamuna nagar haryana, hydraulic oil filtration machine filter element in mumbai and injection moulding machines filters element kanpur.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| as per client requirement | YES |
| Stainless Steel | SS 304 |
| Wooden Box | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Flow | 100 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Temperature | 90 |
| Weight | 5 kg |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filtration Rating | 10 |
| Flow | 290 |
| Filter Medium Material | Metal |
| Temperature | 80 |
| Weight | 4 kg |
₹ 2301 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | Threaded |
| Filtration Rating | 3 micron |
| Brand | Hindustan |
| Material | Glass Fiber |
| Flow | 200 lpm |
| Operating Pressure | 250 bar |
| Temperature | 0-100 degree c |
| Usage | Hydraulic Oil |
| Efficiency | 99.9 % |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3550 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4190 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1009 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | OIL & AIR |
| Diameter | 200 |
| Brand | FLEETGUARD |
| Filter Medium Material | Microfiber |
| Used for filtration purpose | INDUSTRIAL |
| Wash Care | Handwash |
| I Deal In | New Only |
| Weight | 2 KG |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Model/Grade | PEEE22 |
| Manufacturer | PUNEET FILTRATION |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India