Providing you the best range of hydarulic oil filter elements, magnetic strainers & filters chennai, 50 micron hydraulic filter, return line filter (pt 3130 smx10), industrial air filter in panipat and stainless steel wire mesh filter in ahmednagar maharashtra with effective & timely delivery.
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Type | Air |
| Filter Media | Cellulose |
| Capacity | 100000 |
| Working Pressure | 210 bar |
| Shape | Cylindrical |
| Voltage | 220 V |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 100 mm |
| End Connection | Threaded |
| Automation Grade | Manual |
| Maximum Pressure | 400 |
| Application | Hydraulic System, Blower |
| Maximum Air Inlet Temperature | 200 |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Phase | 3 PHASE |
| Max Temperature | 100 C |
| Brand | Hydac |
| Grade | SS 304 |
| Weight | 4 KG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity(Inch) | 18 inch |
| Flow Rate | 500 |
| Media | Oil |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection | 1" |
| Max Pressure | 600 |
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filter |
| Micron Rating | 40 µm |
| Max Working Pressure | 350 bar |
| Connection Size | 1 inch |
| Flow Capacity | 400 L/min |
| Material | SS304 |
| Seal Material | Nitrile |
| Filter Media | Wire Mesh |
| Brand | Parker |
| Country of Origin | India |
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filtration Rating | 5 Micron |
| Brand | Puneet Filtration |
| Service Location | RETEN LINE FILTER |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Type | Oil Filters |
| Maximum Pressure | 100 |
| Flow | 100 |
| Operating Pressure | 100 |
| Surface Finishing | 100 |
| Surface Treatment | 100 |
| Weight | 500 GSM |
| Working Life | 1 YEAR |
| Product Type | Puneet Filtration |
| Length | 5-10 inch |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 866 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Filtration Grade | Hepa Filter |
| Medium Material | Synthetic Fiber |
| Efficiency | 99 |
| Filter Thickness | 30 |
| Rated Flow | 500 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1990 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Capacity(Inch) | 12 inch |
| Filter Type | SS FILTER |
| Filtration Grade | SS 304 |
| Shape | Round |
| Length | 200 |
| Diameter | 300 |
| Weight | 4 KG |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 inch |
| Capacity(Inch) | 18 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 300 |
| Color | ALL |
| Media | Water |
| Hole Shape | 5 M |
| Automation Grade | Manual |
| Max Pressure | 500 |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Capacity(Inch) | 12 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 290 |
| Color | ALL |
| Finishing | YES |
| Max Pressure | 300 |
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Capacity(Inch) | 6 inch |
| Filter Type | SS FILTER |
| Filtration Grade | SS 316 |
| Shape | Round |
| Length | 300 |
| Media | Oil |
| Diameter | 200 |
| Weight | 5 KG |
| Automation Grade | Manual |
| Color | GREY |
| Wire Mesh | SS 316 |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Size | 8 inch |
| Capacity(Inch) | 12 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 300 |
| Color | GREY |
| Media | Oil |
| Design Pressure | 300 |
| Hole Shape | 7 |
| Max Pressure | 500 |
| Thickness | 30 |
| Usage/Application | ALL |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Length | 20 Inch |
| Diameter | 6 Inch |
| Type Of Housing | Cartridge Housing |
| Applications | Water Filter Housing, Air Filter Housing, Gas Filter Housing, Hydraulic Filter Housing |
| End Connection | Flanged |
| Maximum Operating Temperature | 70 Deg. C |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 inch |
| Capacity(Inch) | 16 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 300 |
| Color | ALL |
| Media | Water |
| Automation Grade | Manual |
| Hole Shape | ALL SHAPE |
| Max Pressure | 500 |
| Usage/Application | ALL APPLICATION |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| GSM | 150 GSM |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Paper Core |
| Quantity Per Pack | YES |
| Color | WHITE |
| Size | 104X114 |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Material | Paper Core |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Filter Media | PAPER |
| Usage/Application | OIL FILTER |
| Compressor Type | Screw Compressor |
| Color | WHITE |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Usage | Industrial |
| Lenght | 4 inch |
| Finishing Type | Polished |
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Packaging Size | Bottle of 500 mL |
| Packaging Type | Drum |
| Brand | Puneet |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Element Type | Wire Mesh /Screen |
| Packaging Type | Box |
₹ 1899 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Working Pressure | 210 bar |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 100 mm |
| End Connection | Threaded |
| Flow Direction | Inside To Outside |
| Max Temperature | 120 C |
| Application | Turbine Lube System, Press Machine, Hydraulic Power Pack, Earthmoving Equip, Industrial Press, Injection Moulding |
| Brand | EPE |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 16-20 Inch |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Filter Type | Wire Mesh SS 316 |
| Filtration Grade | 10 |
| Flow Rate | 300 |
| Valve Type | 9500 |
| Media | Oil |
| Length | 12" |
| Diameter | 100 |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 10 KG |
| End Connection | 1" |
| Packaging Type | BOX |
| Material Grade | 304 |
| Connection Type | 1" |
| Color | Silver |
| Wire Mesh | 10 Micron SS 316 |
| Thickness | 5" |
| Code Number | 13345 |
| Usage/Application | OIL & WATER,GAS,AIR |
| Size/Dimension | 300X100 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3400 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Filter |
| Micron Rating | 1 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Application | Dust Collection, Process Fluid, Hydraulic Oil, Compressed Air, Water, Gas, Chemicals, Lubrication |
| Efficiency | 99 |
| Size | 300 |
| Frequency | 99 |
| Warranty | 1 YEAR |
| Material | SS 304 |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 300 |
| Color | GREY |
| Finishing | YES |
| Automation Grade | Manual |
| Hole Shape | 5 |
| Max Pressure | 400 |
| Material Grade | 316 |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 8 inch |
| Capacity(Inch) | 10 inch |
₹ 990 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Capacity(Inch) | 6 inch |
| Filter Type | SS FILTER |
| Filtration Grade | SS 304 |
| Shape | Round |
| Length | 300 |
| Diameter | 200 |
| Flow Rate | 300 |
| Weight | 4 KG |
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Length | 20 Inch |
| Diameter | 6 Inch |
| Type Of Housing | Cartridge Housing |
| Applications | Air Filter Housing, Hydraulic Filter Housing, Gas Filter Housing, Water Filter Housing |
| End Connection | Flanged |
| Gaskets / O Rings | Buna-N |
| Maximum Operating Temperature | 90 Deg. C |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| as per client requirement | YES |
| Stainless Steel | SS 316 |
| Filter Type | OIL FILTER |
| Wooden Box | YES |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Capacity(Inch) | 12 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Flow Rate | 300 |
| Color | GREY |
| Design Pressure | 200 |
| Hole Shape | 4 |
| Max Pressure | 500 |
₹ 1380 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Usage | Industrial |
₹ 2550 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Filter |
| Micron Rating | 1 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Shape | Pleated |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 80 mm |
| End Connection | 222 O Ring |
| Working Pressure | 25 bar |
| Max Temperature | 150 C |
| Application | Hydraulic Oil, Dust Collection, Gas, Water, Process Fluid, Chemicals, Compressed Air, Lubrication |
₹ 1009 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | AIR FILTERS |
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Size | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 890 / Piece Get Latest Price
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Construction | Cartridge Filter |
| Medium Material | Microfiber |
| Efficiency | 99 |
| Filter Thickness | 30 |
| Rated Flow | 300 |
| Maximum Working Temperature | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 1890 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Usage | Industrial |
| Packaging Type | Box |
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3450 / Piece Get Latest Price
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1110 / Piece Get Latest Price
| Filtration Grade | Medium Filter |
| Construction | Cartridge Filter |
| Rating | 1 micron |
| Medium Material | Microfiber |
| Efficiency | 99 |
| Color | White |
| Weight | 2 kg |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Stainless Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Packaging Type | Box |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Material | Cellulose |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
Puneet (Owner)
Puneet Enterprise
Office No 7 Ankit Plaza, Neelam Chowk, Neelam Flyover Market, Faridabad - 121001, Haryana, India